Výživa dětí

16.03.2024
zdroj: google
zdroj: google


Výživa dětí v jednotlivých obdobích, je velmi složitým tématem, kterému je potřeba věnovat velkou pozornost. Nelze jej shrnout do jednoho článku, ale ráda bych takto alespoň upozornila, a možná trochu Vás přiměla, abyste se nad jídelníčkem svého dítěte, zamysleli.

Nejlepší je, rozdělit si výživu dle věku dítěte:

1. období od narození, do cca 5., - 6. měsíce:

V období od narození do cca půl roku věku miminka, je nejlepším zdrojem výživy mateřské mléko. Zde je ale dost důležité, jaké živiny přijímá kojící matka (kojícím maminkám bude věnován zvlášť článek). Pokud kojit nelze, pečlivě vybíráme umělou výživu. Jedná se tedy výhradně o ,,mléčnou" stravu, tekutiny jiným způsobem nedoplňujeme.

2. období, od 6. – 12. měsíce:

V tomto období, zkoušíme pomalu zavádět jednotlivé potraviny a jejich kombinace. Většinou se začíná jedno druhovou zeleninou (nejdříve malá dávka, další dny se zvyšuje). Jakmile jsou druhy zeleniny vyzkoušené, může se zavádět kombinace. Přidáváme ovoce a následně obiloviny a nakonec i vařené maso (to volíme samozřejmě co nejlibovější, nejlepší je krůtí, králičí, kuřecí, hovězí - zde pozor, volíme kvalitní maso, v bio kvalitě, z volných chovů). Dále zkoušíme i vejce (opět volný chov) – 1 – 2 x týdně, začínáme žloutkem. Nic nepřisolujeme, můžeme volit některé bylinky, např. kmín či bazalku. Zhruba od 9. měsíce přidáváme i jogurty, sýry, pozor na tvaroh, ten až od 1 roku věku vzhledem k velkému množství bílkovin. Na pití již krom pokračování v kojení či umělém mléku, doporučuji vodu, ovocné dětské čaje – nejlépe v bio kvalitě, či čerstvé šťávy (100% ovoce – ředěné s vodou). Doporučuji dětem vařit domácí stravu, kupované dětské výživy jen výjimečně, když je to nezbytné (například cestování apod.). Opravdu není zdraví prospěšné, spíše naopak, dětem podávat přislazované nápoje či dokonce sladit jídlo či už slazené kupovat. Přidávaný cukr je nevhodný, využíváme přirozenou sladkost ovoce.

3. období, od 1 roku – 3 let:

V tomto období se dost často setkávám s tím, že se spousta rodičů přestane držet pravidel výživy dětí, i když si to doposud hlídali. Ovšem názor, že do roku dáváme na stravu pozor a od roku je to už jedno, je velice mylný! I nadále v tomto období solíme velmi omezeně, používáme vybrané bylinky, zařazujeme čerstvou i vařenou zeleninu, ovoce, obiloviny, některé luštěniny, vejce již celé, maso můžeme upéct (např. pomalé pečení), zařazujeme kvalitní ryby (čerstvý losos, treska, apod.), jogurty, již zařadíme tvaroh, sýry – opět volíme dle zásad zdravé výživy. Nekupujeme nízkotučné výrobky. Dost důležitou a málo zařazovanou složkou jsou ořechy a semínka. Rodiče mají strach je zařadit, ale proč? Vždyť výkonný mixér je namele na jemno (takže strach, že dítě kousek vdechne, odpadá), a přidáním do jogurtu spolu s ovocem, máme výživnou svačinku. Nezapomínáme na pečivo – nejlépe domácí a využíváme různé druhy i bezlepkových mouk, pozor na celá zrna.

Co se týče tekutin, pokračujeme stejně – voda, ředěné 100% šťávy, dětské čaje. Mléko můžeme používat i nadále umělé (batolecí mléka od 1. roku). Jako alternativa mléka mohou posloužit mléka rostlinná, nejlépe doma připravená (kdo se nevyzná ve složení, doporučuji si připravit doma). Využít můžeme různé druhy ořechů či kokos.

4. období, od 3 let – 6 let, předškolní věk

V tomto období mají děti střídavou chuť k jídlu, objevuje se vzdorovitost a odmítání jídla. Platí pestrost stravy – zastoupení všech potřebných živin, dítě by mělo jíst 5 krát denně po menších porcích, je důležité i to, jak jídlo vypadá a voní. Pokud dítě tedy odmítá stravu, zkuste mu ji, mimo jiné, nějak pěkně naaranžovat J. Dítě ale do jídla nenutíme, tím si zakládáme na ještě větší vzdor. Nezapomínejme na to, že dítě chce jíst to, co zbytek rodiny, takže když dítěti naservírujete zdravou večeři, vezměte si jí také. Je vhodné, aby dítě mělo vyvážený příjem a výdej, takže volte i vhodnou pohybovou aktivitu, vzhledem k věku
a zdravotnímu stavu. Je potřeba opět volit stravu tak, aby obsahovala všechny důležité složky.

5. období, od 7 let – 10 let, mladší školní věk

Toto období je opět specifické, většinou se brzdí růst, ale začíná období psychické soustředěnosti. Proto je důležité správně rozvrhnout jídlo tak, aby malý školák nebyl bez energie a tudíž by bylo pro něj náročnější se soustředit. Stravu opět vybíráme dle zásad zdravého stravování, počet porcí 5 denně (u zdravých dětí). Je velmi vhodné, aby dítě nosilo svačinky připravené již z domu – zamezíme tím výběr nezdravé svačinky dítětem. Nezapomínáme na pitný režim.

6. období, od 11 let – 15 let, starší školní věk

V tomto věku dochází opět k významnému růstu, zvyšuje se potřeba příjmu energie. Pokud v tomto období navíc dítě aktivně sportuje, musí se samozřejmě navýšit příjem ještě o tento fakt. Je potřeba přijímat dostatečné množství vápníku, fosforu, železa a vitamíny skupiny B. Toto období je zvláště u dívek rizikové – u mnohých se objevují poruchy příjmu potravy, je důležité tento častý jev mít na paměti a sledovat i malinkaté náznaky tohoto problému.

7. období, od 16 let -18 let, období dospívání

Tady už se potřeba energie skoro vyrovnává dospělému jedinci, samozřejmě opět se hodnotí individuálně. Pokračuje riziko poruch příjmu potravy. Skladba jídelníčku by měla odpovídat zásadám zdravého stravování, opět je důležitý příjem tekutin. Je důležitý příjem kvalitních, stravitelných bílkovin, vitamínů a minerálů v přirozené formě.

Tento článek pouze okrajově popisuje jednotlivá období. Problematika výživy dětí je daleko náročnější a obsáhlejší, než je kapacita článku a vůbec webových stránek. V případě zájmu sestavím Vašemu dítěti jídelníček na míru.

Autor: Mgr. Kateřina Kulatá