Vysoký cholesterol - hypercholesterolémie

01.09.2023

Cholesterol....Každý určitě tento pojem zná a možná i se spojením, které slýcháte v ordinaci svého lékaře ,,zvýšený,, nebo ,,vysoký cholesterol,,. Cholesterol - pokud je ale v ,,normální,, hladině, je velmi důležitá, steroidní látka. Podílí se na celé řadě funkcí a procesů v těle a to například tvorba buněčných membrán (jako pomocník), tvorba hormonů, vitamínů D, napomáhá trávení potravy...

Problém nastává až v případě, že je jeho hladina příliš vysoká. Vysoká hladina cholesterolu v krvi neboli hypercholesterolémie může vzniknout při dlouhodobé konzumaci tučných jídel (živočišných tuků) a nejen nich (zvýšený příjem cukrů, kdy organismus už nestačí tyto cukry zpracovávat, vede k ukládání do tukových zásob) anebo může být dána rodinnou zátěží, kdy i přes zdravý životní styl je metabolismus tuků v nerovnováze.

Co sledovat v laboratorních testech?

Pokud vám lékař pravidelně kontroluje hladinu cholesterolu v krvi, jistě najdete ve výsledcích toto označení:

 LDL (low-density lipoprotein = také ,,zlý,, nebo ,,špatný cholesterol), HDL (high- density lipoprotein = ,,hodný,, nebo ,,dobrý,, cholesterol), TAG (triglyceridy, jednoduché tuky). Jaké by měly být jejich hodnoty?

LDL - ,,zlý,, cholesterol - jeho hladina by neměla přesáhnout 3 mmol/l

HDL - ,, hodný,, cholesterol - zde je naopak potřeba, aby hladina NEBYLA nižší jak 1,2 mmol/l

TAG - triglyceridy - jejich hladina by neměla přesáhnout 1,7 mmol/l

Celkový cholesterol v krvi by pak neměl přesáhnout hladinu 5 mmol/l.


K čemu vede zvýšená hladina tuků v krvi?

Je jasné, že k ničemu pozitivnímu, pokud se jedná o dlouhodobý stav. Nezpracované tuky (= jejich zvýšené množství), způsobují zánět v cévách a následně se začnou tuky usazovat na jejich stěny (ateroskleróza), což samozřejmě způsobuje jejich zúžení, až uzávěr. Příznaky se odvíjí od toho, které cévy jsou takto poškozené. Samozřejmě, že velmi závažné stavy, které mohou být způsobené aterosklerózou jsou infarkt myokardu (IM) či cévní mozková příhoda (CMP).

Prevence:

Jak nejlépe přecházet závažným stavům, které způsobuje ukládání tuků na stěny cév? Ovlivnitelných faktorů je celá řada...Nejdůležitějším je samozřejmě změna životosprávy a zaměření se na protektivní (ochranné) potraviny, kterými jsou například: potraviny, které obsahují nenasycené mastné kyseliny - ořechy, semínka, a oleje z nich, avokádo, ryby, zelenina, ovoce, luštěniny, tofu, rostlinné alternativy masa, krůtí a kuřecí maso (hlavně z volných chovů) aj. Vše záleží na dalších okolnostech, případě nemocech jedince. Je také potřeba omezit množství soli, stresu a zařadit více pohybu. Pokud je hladina už vyšší a lékař vám doporučí již léky snižující hladinu tuku v krvi, je dobré se sním domluvit a vyzkoušet nejprve přírodní doplňky, které obsahují přírodní látky bez vedlejších účinků, které dokáží velmi účinně hladinu snížit (existuje jich mnoho, je dobré nastavit individuálně). Pokud ani výše uvedené po delší době změny životního stylu a užívání doplňků nepomůže, nastupuje farmakologická léčba, kdy se nejčastěji předepisují statiny nebo fibráty, které mají krom hlavních účinků také spousty vedlejších. 

Vysoký cholesterol je součástí této doby, což je velmi smutné. Vzhledem k častosti tohoto pojmu si někteří dokonce myslí, že už je to běžná věc, má jej soused i brácha, tak co...Není tomu tak a je opravdu potřeba tento problém řešit zavčas! Stejně jako pro cukr, platí pro něj stejné heslo: ,,tichý zabiják,,. Proces, který způsobuje nevidíte, takže se může snadno stát, že ani neřešíte. Ale když dojde k život ohrožujícím komplikacím, už může být pozdě. 

Autor: Mgr. Kateřina Kulatá