Nespecifické střevní záněty 

01.01.2025

Nespecifické střevní záněty

V tomto článku bych se ráda věnovala zánětům tenkého a tlustého střeva, konkrétně Crohnovou nemocí a Ulcerózní kolitidou. Celiakii je věnován článek zvlášť.

Crohnova choroba je typická tím, že se může vyskytovat v jakékoli části trávicí trubice (nejčastěji však terminální ileum a vzestupný tračník) a postižené zánětlivé části se vyskytují segmentálně – tzn. úseky zánětu se střídají se zdravými částmi sliznice.

Příčina je klasické medicíně neznámá, ale uvádějí se některé rizikové faktory jako kouření, nezdravý životní styl obecně, genetické faktory, některé léky (nesteroidní antirevmatika).

Projevy: typické jsou bolesti břicha a průjmy (dlouhodobé průjmy pak mohou mít za následek vznik abcesů, píštělí a fisur v perianální oblasti). Může se projevovat ale i mimo střevními potížemi a to: opakované horečky, úbytek hmotnosti, nechutenství. Dále může postihovat oči, kůži, opěrnou soustavu, ledviny, a močové cesty, játra, slinivku.

Diagnostika se provádí z anamnézy, laboratorních vyšetření, zobrazovacích metod – zejména endoskopické vyšetření s následným odběrem vzorků sliznice, ultrazvuk, MR, CT – vše dle příznaků a rozsahu onemocnění.

Léčba klasické medicíny: kortikosteroidy, imunomodulancia, biologická léčba, nutriční terapie, chirurgická léčba

Ulcerózní kolitida: jedná se o autoimunitní zánět tlustého střeva. Vždy začíná u konečníku, poté postupuje na vyšší části tlustého střeva – rozsah je různý.

Příčina není známá, také se, stejně jako o Crohnovy choroby, přiřazují rizikové faktory, jako kouření, nezdravý životní styl, nadužívání léků, genetické faktory, oslabení imunitního systému, psychické faktory.

Projevy: velmi častá průjmovitá stolice (až 20 /den), může obsahovat stopy krve. Typické je střídání období průjmu – relaps, s obdobím klidu – remise. Dalšími příznaky jsou bolesti břicha, úbytek na váze, ztráta chuti k jídlu, dehydratace spojená s průjmy a někdy zvracením, anémie, únava, bolest kloubů, záněty žlučových cest, kožní vyrážky, afty – spojené s oslabením imunitního systému. Pacienti s touto nemocí, mají vyšší riziko karcinomu tlustého střeva.

Diagnostika: anamnéza, laboratorní vyšetření, včetně vyšetření stolice (bakterie, viry, parazité), vyšetření stolice na OK (okultní krvácení), endoskopie (konkrétně kolonoskopie), RTG, CT, ultrazvuk (UZ), MR (magnetická rezonance).

Léčba klasické medicíny: aminosalicyláty, kortikosteroidy, imunosupresiva, biologická léčba, chirurgická léčba, probiotika, doplnění vitamínů a minerálů, vhodná strava.

Střevní záněty z pohledu komplexní medicíny

Diagnostika celostní medicíny (CM) se zaměřuje a hledá skutečnou příčinu nemocí. Dle anamnézy, výsledků laboratoře, příznaků, psychosomatických souvislostí, životního stylu, se snaží najít problém, a ten vyřešit. Zátěž může být jak z faktorů zvenčí – nevhodná strava, která oslabuje trávicí trakt, tím oslabuje celý imunitní systém, tak zevnitř – nehromadění negativních emocí, přemíra emocí anebo neschopnost tyto emoce zpracovat. U tenkého střeva se může jednat o tyto emoce: smutek, frustrace, nedostatek radosti, kritičnost, cynismus, naivita, přílišné analyzování situací nebo ctižádost bez schopnosti těšit se z úspěchu. Tato nerovnováha také může způsobit různé fyzické příznaky a potíže, například průjmy, napětí svalů břicha, bolest v podbřišku aj. U tlustého střeva se jedná především o emoce a pocity hlubší obavy a schopnost uzavírat cykly, smutek, pesimismus, melancholie, úzkost, deprese, apatie a neschopnost uvolnit stará emocionální zranění, lpění na starých křivdách a žití minulostí.

Krom vyřešení psychosomatických souvislostí se podporuje oslabený orgán – jak stravou, tak podpůrnou, přírodní léčbou. Strava hraje velmi zásadní roli, spolu s psychosomatikou a přírodní medicínou se tělu dostává zdraví a harmonie.

Mgr. Kateřina Kulatá