Proč nejíst citrusy v zimě?!
Proč nejíst citrusy v zimě?!
Zima je nádherné roční období. Když se zadaří, tak je vše pod sněhem, příroda odpočívá a nabírá síly na další období rozpuku a stejně tak bychom se podle ní měli řídit i my, lidé. Přirozeně, ještě z dob, kdy nebylo dostatek jídla, si tělo dělá zásoby, aby takové období zvládlo. Bohužel naše těla ještě netuší, že žijeme v době plné jídla, které ale používáme naprosto nevhodným způsobem.
Abychom mohli dát našemu tělu to nejlepší tak, aby bylo silné, zdravé a plné energie, je také potřeba trochu znát, jak jednotlivé potraviny působí na naše tělo. Jak jsem se již zmínila, v zimě je nutné, aby tělo zbytečně nevyčerpávalo svoji energii, a to nejen větším odpočinkem než v jiných obdobích, ale především je nutné, aby šetřilo sílu zpracováváním stravy. Jinak řečeno, pokud budeme správně jíst, tělo nepotřebuje takovou energii na trávení, a hlavně ohřívání potravy, a nechá si jí pro vás na jiné činnosti. Vraťme se ale k citrusům, protože těmto je hlavně tento článek věnovaný.
V první řadě vás chci uklidnit, protože já jsem ještě před pár lety z důvodu stejné nevědomosti, v jaké se možná nacházíte i vy, dělala s citrusy podobnou chybu. Teď už se ale musím usmívat, když vidím, jak každý na svátek svatého Mikuláše, Vánoce a vůbec zimní období nakupuje obrovské množství pomerančů, mandarinek, grapefruitů a citrónu v domnění, že dělá pro svoje děti a sebe, to nejlepší. Ovšem opak je pravdou. Citrusy jsou velmi chladné povahy a stejnou službu dělají i uvnitř těla. Ochlazují tělo, které má potom opravdu hodně práce (tzn. spotřebuje spousty energie) na to, aby tělo zase zpět zahřálo. Jenomže v zimních období to jde dost těžko, a navíc tělo se musí zahřívat i v jiných situacích, tím se dostává do kruhu neustálého ohřevu, který tělo naprosto vyčerpává a tím se dostává do oslabení. V tuhle chvíli je tedy nádherně propustné pro veškeré patogeny (viry, bakterie), a točíme se v neustálých rýmách, angínách, chřipkách, zánětů průdušek apod. Citrusy dozrávají v létě, a má to svůj důvod – v létě se tělo potřebuje naopak ochladit, aby se nepřehřálo, a proto jsou vhodné naopak ochlazující potraviny. Podle toho, kdy ovoce a zelenina dozrává si právě krásně můžeme určit, zda jsou vhodné či nikoli.
Někdo může argumentovat, že citrusy mají vysoký podíl vitamínu C. Mají, ale když se konzumují ve správném období, tedy v létě, je to přínosem. V zimě je vhodné konzumovat vitamín C především v těchto potravinách – šípky, kysané zelí, pickles, červená řepa, rakytník, řasy – chlorela, veškerá další kořenová zelenina. Nejlepší je tepelná úprava stravy, především polévky s kořenovou zeleninou, zimní zeleninou a vývary apod.
Dalšími vhodnými potravinami jsou luštěniny, ořechy, semínka, sušené ovoce (ideální jsou švestky, brusinky, meruňky, datle – ideálně bez přidaného cukru, ten taktéž oslabuje tělo), také jsou velmi vhodné kompoty, a to především vařené hrušky a jablka (ideálně vařené se skořicí a hřebíčkem), tímto se dostáváme i k různým kořením, které v zimě zahřívá – již zmíněná skořice, hřebíček, zázvor, anýz, pepř, česnek, kmín, oregano, tymián, kurkuma, muškátový oříšek, nové koření.
A tak veškeré pomeranče nasušit a pověsit jako ozdoby na stromeček 😊
Přeji vám krásný zimní čas.
Autor: Mgr. Kateřina Kulatá