Jak podpořit zdraví na jaře

03.03.2024
zdroj: google
zdroj: google

Pomaloučku se probouzí jaro a s ním i naše tělo ze zimního spánku. Pokud rádi pečujete o své zdraví, možná uvítáte pár doporučení, jak podpořit naše tělo v tomto období.

 V první řadě bych vás ráda upozornila, že doporučení je obecné, a vždy je nutné přihlížet ke zdravotnímu stavu a potřebám každého z nás. 

Podívejme se hlavně na podporu zdraví z hlediska výživy. Tradiční čínská medicína (TČM) se zaměřuje na podporu jednotlivých orgánů, které si v jednotlivých měsících vyžadují největší pozornost. Při stravování beru i já tyto orgány v potaz. Měsíc březen si vyžaduje aktivní podporu žlučníku, duben jater a květen srdce. Na začátku března je vhodné funkci jater a žlučníku podpořit výbornou bylinkou – Osropestřcem Mariánským. Hlavní účinnou složkou je Silymarin (regeneruje jaterní tkáň, pomáhá při onemocnění žlučníku, sleziny, dvanácterníku, při hemoroidech a křečových žilách, také při astmatu, alergiích, nízkém krevním tlaku aj.). Kůra touto bylinkou ale není vhodná pro každého vzhledem k jejím silným účinkům, proto je potřeba se vždy poradit s odborníkem. 

Pro zdraví srdce se také doporučují některé bylinky, například srdečník obecný, hloch obecný nebo ginkgo biloba a jiné. Opět zdůrazňuji, že síla bylinek je velká a je potřeba užívání vždycky zvážit. Co se týče stravování, jistě cítíte sami, že na jaře je třeba všechno tak nějak odlehčit (netýká se to jen stravy, ale i věcí a myšlenek). Z jídelníčku vyřaďte všechna těžká, tučná jídla a potraviny nevhodné pro toto období (uzeniny, mastná a smažená jídla, velké množství mléka a mléčných výrobků, sladkosti a obecně cukr, polotovary a chemické látky obsažené v některých potravinách a jídlech, nevhodné je také jíst přemíru masa). Tyto uvedené potraviny, není vhodné ve velké míře ale konzumovat celoročně. Zaměřte se proto, na skutečné potraviny = čisté potraviny (Skutečné potraviny jsou potraviny základní, minimálně průmyslově zpracované a bez přidaných látek (například cukr). Jsou to všechny potraviny rostlinného původu včetně ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů, semínek a celozrnných potravin. A také potraviny živočišného původu, které ideálně pochází ze zvířete z ekologického zemědělství. Živočišné potraviny se obecně doporučují omezit.

Na jaké potraviny se tedy v období jara zaměřit?

Především čerstvé a kvalitní potraviny. Rýže (ideálně neloupaná, nebo namíchaná s klasickou), kuskus (celozrnný), amarant, bulgur, quinoa (= merlík čínký), pohanka, špalda, česnek medvědí a dále všechno zelené (jarní cibulka, políček, rukola, řeřicha, microgreens), také klíčky, ředkvičky, špenát. Kořenová zelenina, která byla v popředí v zimním období by na jaře neměla převažovat nad čerstvou zeleninou. Z bílkovin by měly převažovat rostlinné (luštěniny všeho druhu, fermentovaná sója, tofu, miso), ryby a mořské řasy. Maso konzumujte v tomto období minimálně a pokud to není možné, volte spíše drůbeží a králičí. Z bylinek například oregano, tymián, máta, bazalka, rozmarýn. Používejte oleje lisované za studena. Na podporu vitality je vhodné si ráno nebo během dne vypít šťávu např. z mrkve, jablka nebo červené řepy.

Játra a žlučník jsou, krom stravy, taktéž háklivá na emoce. Nesvědčí jim v nadměrné míře hněv, zášť, lpění na minulosti, nenávist, žárlivost a nerozhodnost. Srdce je citlivé na nedostatek lásky a sebelásky, vyčerpání a podrážděnost.

Součástí podpory zdraví je i pravidelný pohyb, zejména na čerstvém vzduchu. Vhodné jsou chůze, běh, jóga…U sportu je důležité zajistit harmonii pohybu a dechu.

Zdraví je volba každého z nás. Zaposlouchejte se, a nalaďte se na vaše tělo, možná zjistíte sami, co skutečně potřebuje. 

,, Zdraví není pouze o tom, co jíte. Je to i o tom, jak myslíte, jak mluvíte a jak se chováte".

Hippokrates

Autor: Mgr. Kateřina Kulatá