Cukr - z mého pohledu

19.05.2023

V tomto článku bych hlavně chtěla vysvětlit můj pohled na CUKR (ten potravinářský, bílý) a to konkrétně na jeho nadbytky ve stravě. Nebudu se zde zabývat složitostmi, spíše to bude článek obecný, určitě ne ale poslední o tomto tématu.


PROČ JE BÍLÝ CUKR PROBLÉM?


Nejdříve je třeba rozlišovat pojem cukr. Sacharidy jako takové jsou totiž chemicky všechny cukry, ale tady se budeme zabývat především řepnému a třtinovému cukru. Tyhle dva typy cukru se totiž používají v potravinářském průmyslu nejčastěji. U klasického (bílého, řepného) cukru je špatně v podstatě vše. Při výrobě bílého cukru jsou používány metody, které z něj činí rafinovaný výrobek - je zbaven postupem čištění všech minerálních a výživných látek, který by teoreticky mohl mít. Jenže takto to jsou jen bílé krystaly s obrovským glykemickým indexem, které naše tělo prostě neumí zpracovat a tímto se dostáváme k jeho negativnímu vlivu na naše zdraví. 

Určitě už jste slyšeli pojem ,,bílý zabiják,,. A je to právě tak. A myslím, že to není  JEN problém dnešní doby, která používá v potravinářství nadmíru cukru a nejen jej (o ostatních přidávaných látkách budu psát později), ale i o tom, jak moc si člověk chce nechat ničit své vlastní zdraví. Pokud se staráte o své zdraví - není vám lhostejné, určitě se zajímáte i o to, co jíte. Protože je to hlavně strava, která má zásadní vliv na naše zdraví. Ale vraťme se jen k cukru. Jeho přemíra nejenže zvyšuje hladinu cukru v krvi (v případě, že se stravujete převážně potravinami s vysokým glykemickým indexem, hladina cukru v krvi  jde nahoru dolů, což je obrovská zátěž pro slinivku břišní, která na tyto změny musí reagovat a po nějaké době už se jí to může přestat dařit). ale také při trávení cukru se vyčerpávají zásoby vitamínů a minerálů. Takže dochází i k projevům na těle, které souvisí s nedostatkem minerálů a vitamínů a místo toho, abychom pátrali po příčině tohoto nedostatku, tak si zajdeme koupit do lékárny multivitamíny a jiné chemicky vyráběné doplňky. Přitom je řešení tak jednoduché.

Dále jeho vysoká konzumace podporuje množení bakterií a kvasinek - vznikají různé gynekologické problémy, špatně se hojí rány, virové onemocnění trvají delší dobu, zvyšuje riziko obezity, kardiovaskulárních chorob, zhoršuje únavu (tady se vymezuji proti mýtu - si unavená/ý, tak si dej něco sladkého - to je opravdu nevhodná rada, protože cukr sice zvedne rychle hladinu cukru a na chvíli nás nabudí, ale po chvilce hladina opět klesá, takže únava nastává znovu. Toto má význam pouze u lidí, kteří se léčí s cukrovkou nebo z jiné příčiny upadají do hypoglykémie), podporuje stárnutí pokožky a také má velmi negativní vliv na zažívání. 

Tohle samozřejmě je jen zlomek problémů, které cukr a jeho nadmíra způsobuje, ale myslím, že i tyto uvedené potíže jsou velkým důvodem pro zamyšlení nad konzumací bílého cukru.


SLADKÁ CHUŤ JAKO PŘIROZENOST


V žádném případě nejde o to, že sladká chuť je špatná. Sladká chuť nás už od narození provází a to v mateřském mléku. Ale to je přirozeně sladká chuť a určitě by nikoho z vás nenapadlo přidávat do něj bílý cukr, že ne? A tento princip si představte i v dalších a dalších jídlech...Proč sladit kaši, kde je nakrájený banán? Proč nepoužívat přírodní a náhradní sladidla, která nezvyšují hladinu cukru nebo jen minimálně (mají nízký glykemický index)? Vše se dá nahradit k uspokojení i chuti i zdraví :-) Je neuvěřitelné, kolik děti za den přijmou zbytečných cukrů. Opravdu je potřeba se nad tímto problémem zamyslet a začít s ním něco dělat. Myslím a doufám, že žádný rodič nechce záměrně ubližovat svým dětem, bohužel (ač se to může zdát jakkoli přehnané) to dělají stravou. Potíže, které vznikají nezdravým stravováním se nemusejí projevit hned, ale i za pár let a nikdo už si nespojí a nepátrá po tom, jaký životní styl dítě a jeho rodina vede. Přitom připomínám,  že stravou a obecně životním stylem se dá vyřešit neskutečně mnoho potíží a ostatní alespoň zlepšit.

Tak odvahu a pojďme do toho :-)


autor: Mgr. Kateřina Kulatá

K členění obsahu využijte nadpisy


K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Váš text začíná právě zde. Klikněte a můžete začít psát. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et.