Celiakie 

23.10.2023
zdroj obrázku: google
zdroj obrázku: google

Celiakie je v současné době velmi rozšířené onemocnění, které postihuje sliznici tenkého střeva (ale nejen ji) a má základ v genetice (je vrozené, jedinec, který tímto onemocněním trpí je nositelem určitého antigenu, který předurčuje organismus k určité reakci proti spouštěči, který má podobnou strukturu jako tkáně orgánů vlastního těla a tato reakce je tedy ,,omylem,, zamířená i proti vlastním tkáním). Jinými slovy, jedná se tedy o autoimunitní reakci. Jedním z nejvýznamnějších faktorů, které významným vlivem přispívají k projevům nemoci je lepek (gluten), nacházející se ve všech obilovinách.


Epidemiologie (výskyt) celiakie:

Celosvětově se výskyt onemocnění odhaduje na 1 : 70 - 550. V České republice je prevalence 1 : 200 - 250 (zdroj https://www.kardiologickarevue.cz). Aktualizované zdroje uvádí v ČR již 1: 250 - 300. Spousty případů ale není diagnostikováno a léčeno, z důvodu netypických příznaků.

Projevy:

Příznaky celiakie se liší v jednotlivých fázích - záleží, na tom, kolik lepku se ve stravě aktuálně nachází, a také jak dlouho. Při prvotní diagnostice mohou být tyto projevy:

- opakující se bolesti břicha, nadýmání, nevolnost, nauzea (pocit na zvracení), meteorismus (zvýšená plynatost), průjmy, zácpa, u dětí může být úbytek na váze a celkové neprospívání.

- vzhledem k tomu, že je přítomen ve střevě dlouhodobě zánět, který snižuje vstřebávací funkci vitamínů, mohou být projevy i snížená hladina B12, vitamínu D, K a dalších látek. Jestliže se vitamín B12 dlouhodobě nevstřebává, projeví se i příznaky související s anémií (konkrétně způsobenou právě sníženou hladinou B12) - únava, která nereaguje na léčbu.

- z dalších příznaků při dlouhodobé neléčené celiakii nebo při nedodržování diety již diagnostikované celiakie, se může projevit: zvýšená kazivost zubů, osteoporóza (řídnutí kostí), neustálé záněty (i zvýšené zánětlivé markery v krvi) - kůže, sliznice aj.

- mohou se ale objevit i formy klinicky němé, a zjistí se až histologickým nálezem při biopsii.

Diagnostika:

- anamnéza je jedním z nejdůležitějších vodítek - je zde nutné myslet také na choroby, které mohou mít podobné příznaky (intolerance laktózy, alergie na bílkovinu kravského mléka,...)

- vyšetření krve - konkrétně protilátky anti-TG, také bývají zvýšené zánětlivé markery

- při pozitivní laboratoři je indikováno endoskopické vyšetření - odběr vzorku ze sliznice střeva (biopsie) a následně histologické vyšetření vzorku, které diagnózu potvrdí či vyvrátí.


Léčba:

V léčbě je jediné možné řešení, a to 100% bezlepková dieta - úplné vyřazení lepku (mouka pšeničná, ječná, žitná a potraviny, kde se vyskytují). Dieta je celoživotní, ale i přesto záleží na konkrétním jedinci, zda může konzumovat potraviny se stopy lepku nebo se u něj klinicky projeví i občasný příjem těchto potravin (tuto skutečnost ovlivňuje spousta faktorů). Dietou se postupně zlepší vstřebávací schopnost střeva a tudíž se upraví i nedostatek chybějících vitamínů. Je vhodné zařadit i potraviny, které regenerují střevo (např. chlorella). Je samozřejmé, že pokud lékař stanoví diagnózu a řekne spojení ,,celoživotní dieta,, mnohdy je to pro jedince či rodiče dítěte nepředstavitelné. Ale v současné době existují takové možnosti, že je z čeho vybírat a otevírá se i možnost naučit se kombinovat nové chutě. Zdravý životní styl obecně nepreferuje přemíru lepku, takže se může toto onemocnění brát i z té lepší stránky - samozřejmě, pokud člověk ale nepodlehne rádoby zdravým bezlepkovým potravinám, kterou jsou plné cukru a dalších látek, které se zdravou stravou nemají co dělat. 

Závěrem bych ráda povzbudila rodiny, kterých se toto onemocnění týká, protože tohle onemocnění, i když je samozřejmě nepříjemné a omezující, může otevírat i jiné možnosti a to třeba i změnu stravování v celé rodině.

Pokud toto téma aktuálně řešíte a nevíte si rady, ráda vám pomůžu se sestavením jídelníčku.

Autor: Mgr. Kateřina Kulatá