Vysoký krevní tlak (hypertenzce)
Zde nabízím velmi krátký popis dnes běžného fenoménu - vysokého krevního tlaku. Upozorňuji, že je to článek obecný, a vždy je potřeba hledat příčinu s konkrétním pacientem a stejně tak mu i nastavit léčbu a režimová opatření. Ne vždy je nutná medikamentózní léčba.
Arteriální hypertenzí se označuje jako stav trvale zvýšeného tlaku nad hodnoty 140/90 mmHg při opakovaném měření. Tyto hodnoty je třeba brát s rezervou, u starších lidí se první hodnota (systolický TK) může s přibývajícími léty zvyšovat a naopak druhá hodnota (diastolický TK) snižovat.
Je to nejčastější onemocnění kardiovaskulárního systému.
Klasifikace hypertenze:
- Primární – jedná se o vysoký TK, jehož příčinu nelze zjistit a bývá zde kombinace několika faktorů – trpí ní až 95% lidí s hypertenzí. Mezi rizikové faktory patří tyto:
- Stres, neschopnost se uvolnit, relaxovat – s tím jsou samozřejmě spojené povahové rysy
- Obezita a s ní spojené komplikace
- Vysoká a dlouhodobá konzumace soli
- Nedostatek minerálů – Mg, Ca
- Nezdravá životospráva – alkohol, kouření, nedostatek pohybu, zvláště na čerstvém vzduchu a nezdravý jídelníček s chybějícími složkami
- Neovlivnitelné faktory jsou pak věk, genetická predispozice apod.
- Sekundární - příčinu hypertenze známe a mohou t být příčiny renální (onemocnění ledvin), hormonální, neurologické, lékové hypertenze, včetně těhotenské hypertenze aj.
Příznaky:
- Bolesti hlavy, únava, pocity tlaku na hrudi, poruchy spánku, otoky aj. (odvijí se od stádia hypertenze a příčiny)
Důsledky trvale zvýšeného tlaku:
- Dlouhodobý tlak na cévy nepříznivě ovlivňuje funkci dalších orgánů, proto je u primární hypertenze nejdůležitější prevence a dále pak již při výskytu onemocnění ovlivnění rizikových faktorů
Diagnostika:
- Anamnéza
- Klinické vyšetření
- Opakované měření TK – u lékaře, domácí měření a Holterovo měření – monitorace tlaku 24 hodin za běžné aktivity
- Laboratorní vyšetření, EKG aj. v souvislosti s příčinou
Léčba:
- Odstranění ovlivnitelných rizikových faktorů – nejdříve se zavádí režimová opatření, až pokud selžou všechna opatření, přistupuje se k farmakologické léčbě.
Správná životospráva:
- Osvojení si správných technik ke zvládání stresu
- Omezení alkoholu
- Přestat kouřit
- Snížit váhu
- Zavést pravidelný pohyb, zvláště pak na čerstvém vzduchu
- Omezit přísun soli
- Zaměřit se na správný jídelníček – držet se obecných doporučení zdravého životního stylu, ale někdy je potřeba nastavit jídelníček na míru, mohou chybět některé minerály, které ovlivňují tlak krve, dále Omega – 3 MK a některé vitamíny, a proto je lepší konzultace s odborníkem.
autor: Mgr. Kateřina Kulatá